Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest powszechną przewlekłą chorobą psów i kotów przebiegającą ze świądem. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że nasz zwierzak może się z nią zmagać od najmłodszych lat.

Etiologia choroby związana jest z nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE przeciwko alergenom skórnym i wziewnym, a coraz częściej mówi się również o zaburzeniach bariery skórnej zwierząt, co sprzyja alergizacji.

Które alergeny najczęściej uczulają?

Alergeny możemy podzielić na sezonowe oraz całoroczne. Sezonowo uczulają pyłki traw i roślin, pyłki drzew, takich jak brzoza, topola, dąb oraz grzyby i pleśnie. Całorocznie uczulają alergeny pcheł oraz roztoczy – zarówno magazynowe, jak i kurzu domowego.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się miedzy pierwszym a trzecim rokiem życia, aczkolwiek coraz częściej diagnozujemy pacjentów z objawami poniżej szóstego miesiąca.

Jakie zwierzęta chorują na AZS – atopowe zapalenie skóry?

Atopia może rozwinąć się u każdego zwierzęcia, natomiast szczególnie narażone są te zamieszkujące dom, tzw. „ kanapowce” oraz psy o genetycznych predyspozycjach. Do tej drugiej grupy zaliczamy takie rasy jak:

  • labrador retriver
  • owczarek niemiecki
  • West Highland White Terier
  • bulterier
  • buldog francuski i angielski
  • terier szkocki
  • bokser.

Nie stwierdzono predyspozycji płciowych. Przypuszcza się, że większą skłonność do atopii mają szczenięta narodzone w okresie pylenia.

Kiedy powinno się podejrzewać atopię i jakie są jej pierwsze objawy?

Pierwszym objawem atopii jest świąd! Jest to uczucie tak niemiłe dla zwierzęcia, że za wszelką cenę próbuje się go pozbyć poprzez drapanie, podgryzanie czy wylizywanie. Świąd występuje w okolicy pyska, pach, pachwin, stawu łokciowego i skokowego oraz przestrzeni międzypalcowych. Kolejnym objawem jest rumień skóry, czyli tak zwane zaczerwienienie. Wtórnie do świądu i samouszkodzeń pojawiają się infekcje bakteryjne w postaci ropnego zapalenia skóry, infekcje grzybicze skóry oraz cała gama objawów, takich jak krosty, kryzki naskórkowe, przebarwienia skóry, wyłysienia, zliszajowacenia, strupy itp.

Należy pamiętać, że często jedynym objawem atopii może być jedynie przewlekłe nawracające zapalenie kanału słuchowego zewnętrznego i zapalenie spojówek.

Kiedy zgłosić się do lekarza i jak wygląda leczenie atopii?

Pojawienie się uporczywego świądu bądź objawów wcześniej wymienionych powinno być wskazaniem do pojawienia się w przychodni weterynaryjnej.

Atopię może zdiagnozować jedynie doświadczony lekarz weterynarii, który przy udziale szeroko przyjętych kryteriów diagnostycznych przeprowadzi wnikliwy wywiad oraz wykluczy inne choroby.

Leczenie choroby jest długotrwałe i dożywotnie, właściciel musi mieć świadomość, że atopia jest chorobą nieuleczalną.

Terapia AZS polega na zwalczaniu świądu oraz wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych za pomocą leków indywidualnie dobranych do pacjenta oraz szamponów leczniczych. Biorąc pod uwagę fakt wadliwej bariery skórnej pomocne w leczeniu są suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, biotynę, cynk, witaminy z grupy B czy ceramidy.

Jeśli zwierzak jest „atopikiem”, dobrze jest mieć świadomość, co jest czynnikiem uczulającym naszego pieska. Do tego służą testy alergiczne śródskórne oraz serologiczne. Dzięki nim możemy lepiej kontrolować proces leczenia bądź rozpocząć u pupila immunoterapię swoistą, czyli tzw. odczulanie.

Nie czekaj, by Twój zwierzak wydrapywał się w nieskończoność!

Przyjdź ze swoim psem i pozwól mu odzyskać radość oraz chęć do zabawy. Zwierzęta z atopią są nieszczęśliwe, a czasami bardzo nerwowe – nie musi być tak w nieskończoność!

Zapraszamy na diagnostykę i testy serologiczne.