Dyskopatia – choroba krążka międzykręgowego

Dyskopatia, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą dysku, czyli krążka międzykręgowego. Jego rolą jest ochrona oraz amortyzacja kręgosłupa, gdyż znajduje się pomiędzy trzonami kręgów. Budowa krążka jest następująca: tworzy go żelowe jądro miażdżyste, które otoczone jest pierścieniem włóknistym zbudowanym z kolagenu. Jądro miażdżyste zapewnia elastyczność i odporność na znaczne obciążenia. Zadaniem zewnętrznego pierścienia włóknistego jest zapobieganie przemieszczeniu się jądra miażdżystego do kanału kręgowego. Jego przemieszczenie, zwane dyskopatią, jest jedną z częściej występujących jednostek chorobowych. Problem może pojawić się u psów każdej rasy, płci oraz w każdym wieku, natomiast najczęściej obserwujemy ją u owczarków niemieckich, jamników, pekińczyków czy pudli.
Różne czynniki mogą doprowadzić do przesunięcia dysku, natomiast najczęściej problem wiąże się ze zwapnieniem i mineralizacją pierścienia włóknistego. Skutkuje to jego pęknięciem i przedostaniem się jądra miażdżystego w okolice rdzenia kręgowego. Taki stan nazywa się przepukliną typu I wg Hansena. W sytuacji, gdy uwypukleniu ulega cały krążek międzykręgowy, opisuje się to jako przepuklinę typu II wg Hansena. Oba przypadki skutkują uciskiem rdzenia kręgowego, drażnieniem nerwów rdzeniowych i reakcja bólową.
W zależności od lokalizacji problemu objawem choroby może być silny ból, niedowład lub porażenie czterokończynowe z całkowitą utratą czucia głębokiego.
Zmiany odcinka szyjnego najczęściej manifestują się silnym bólem, przeczulicą, sztywnością karku bez możliwości podniesienia głowy. Do tego może dołączyć kulawizna jednej lub obu kończyn piersiowych, a w ekstremalnych przypadkach stan może zakończyć się całkowitym porażeniem. W przypadku, gdy dyskopatia dotyczy odcinka piersiowo-lędźwiowego, oprócz bólu i sztywności tylnej partii ciała zwierzęcia, mogą pojawić się objawy z utrudnionym oddawaniem moczu, kału oraz niedowłady i porażenia kończyn tylnych.
Diagnostyka polega na dobrze wykonanym badaniu neurologicznym i ortopedycznym z uwzględnieniem diagnostyki różnicowej. Niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej, mielografii lub badania TK (tomografii komputerowej) czy MRI (rezonansu magnetycznego).
Zaawansowanie choroby podaje się w pięciostopniowej skali:

  • stopień I – niechęć do ruchu, ból,
  • stopień II – ból, niezborność, początki niedowładu,
  • stopień III – silny niedowład z zachowaniem czucia głębokiego,
  • stopień IV – porażenie, czucie bólu głębokiego zachowane,
  • stopień V – porażenie, brak czucia głębokiego.

Leczenie podejmuje się w trakcie ustalenia stopnia objawów choroby. W przypadku stwierdzenia stopnia I-II leczenie określa się jako zachowawcze i polega na ograniczeniu ruchu przez okres 2-3 tygodni, podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Są to zwierzęta, u których nie występują deficyty neurologiczne. W przypadku ich wystąpienia lub określenia skali choroby w przedziale III-V leczenie wymaga interwencji chirurgicznej. Operacja polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego z kanału kręgowego, czyli na fenestracji lub poszerzeniu kanału kręgowego – laminektomii/hemilaminektomii. Po operacji pacjent wymaga rehabilitacji w celu wzmocnienia mięśni.
Podejrzenie dyskopatii wymaga bardzo szybkiej i szczegółowej diagnostyki, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych. Nasilenie zmian połączone z kosztami diagnostyki i leczenia niestety często są powodem przedwczesnej eutanazji zwierząt.